"Enter"a basıp içeriğe geçin

Gökdelen Bebek, Şaka Damat

Geçtiğimiz haftada Dubaili bir çift bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek için 828 metre yüksekliğiyle dünyanın birincisi Burj Khalifa binasını 130.000 dolara kiraladı. Dünyanın en büyük ve gösterişli bebek partisi olduğu vurgulanan bu eğlencede ek olarak konuklara ve diğer işlere ne kadar para harcandı bilinmiyor.

Habere ilk olarak 10 Eylül tarihinde Twitter platformunda rastladım. Çiftin ismi Anas ve Asala Marwah. 

Marwah soyadının tanıdık gelmesi üzerine araştırdım ve Anas’ın babasının Suriyeli Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hişam Marwah olduğunu öğrendim. Suriye’nin bugünkü haliyle ilgilenen bir avukat. Bu bizi ilgilendirir mi bilmem, yalnızca bağlantı yönü ilgimi çekti. 

Çiftin Youtube sayfasında 7,88 milyon abone var. Paylaşılan videolar çoğunlukla günlük olaylar, aile gezmeleri, kişiler arası meydan okumalar gibi sıradan. Anlaşılan, zengin kişilerin hayatını merak eden bir abone kitlesiyle karşı karşıyayız. Garip mi, yeni dünya düzenimizin içinde hayır. Yalnızca 2017 yılında Youtube alemine girmiş bir kanalda bu kadar çok takipçinin olması kadar normal. 

Videoda anne ve baba kucaklarında küçük kızlarıyla kuleye bakıyorlar. Konuklar heyecanlı. Geri sayım tamamlandığında gökdelen mavi renkle ışıldıyor. Bebek erkek olacaktır. Çift ağlamaya başlıyor. Babanın annesi de gözyaşlarına boğulmuş, torununun erkek olması heyecanıyla hıçkırıklara boğuluyor. Herhangi bir hastane odasında herhangi bir ultrason cihazının yanında da yaşanabilecek bu sahneyi hepimiz izliyoruz.

Türkiye’de 13,6 milyon abonesiyle popüler Enes Batur 22 Mayıs 2019 tarihinde evlenmişti. Düğün videosunu ‘21 yaşında yolun başındayım, hayatımın en büyük ve en doğru kararını aldım, yol arkadaşımı buldum. Acı tatlı günleri birer anı olarak geride bırakırken, umut ve sevgi dolu bir geleceğe ilk adımı atmış olmanın tarif edilmez mutluluğu içerisindeyim. Sonsuzluğun madalyası bir hayat arkadaşı… Bu mutluluktan öte daha ne olabilir bilmiyorum. Sadece bu duygunun yaşanmadan tarif edilemeyeceğini biliyorum. Sizler ve diğerleri için tek temennim, bu mutluluğu yaşamaktan korkmayın. Unutmayın, hiçbir şey için erken, hiçbir şey için geç değildir…’ yazısıyla paylaşmıştı. (Tabi yazım yanlışlarını düzelterek aktardım.) 

Sonradan öğrendik ki hepsi şakaymış.

‘Şu ana kadar evlendiğimize hala, ciddi ciddi inanan varsa onlardan özür diliyorum. Fakat siz bana 10 bin olunca evlen evlen diye baskı yaptınız. Yaptığım sadece küçük bir şakaydı’ açıklamasında bulundu.

Aa! Suç bize kaldı iyi mi? Oysa Youtube videoları ne kadar izlenirse kişiye o kadar kâr payı kalıyor. Yani siz para kazanmam için bunu şart koştunuz ben de evlendim ne var bunda?

İki olayın ortak noktalarını, sosyolojik ve psikolojik açıklamalarını ehillere bırakıyorum. 

Daha doğmadan böylesine şımartılmış ve gün gelince düşüşü hızlı olacak bebeği mi, daha kardeşi doğmadan konumu elinden alınmış kız çocuğunu mu, ilgi çekmek için her yolu mubah gören ve takipçilerine göre hayatını şekillendirme baskısı hisseden damadı mı, bu çöldeki serabı bir kez olsun sağlıklı olmayacağını düşünmemiş, oyuna dahil olmakta kusur görmemiş gelini ve konukları mı konuşursunuz, size kalmış.

Benim tek sorum var;

Bunları izleyenler kim?

X,Y,Z kuşağı argümanlarına hiç girmeyelim. Mehmet Ali Erbil’in karpuzlarını, İbrahim Tatlıses’in pezevenk hikayelerini, Sadettin Teksoy’un parmağını unutmuş değiliz. Bu ve benzeri haberlerin ardından ‘Cık,cık,cık ne görgüsüzlük!’ dedikten sonra bebek partileri yapanları da biliyoruz, Youtube reytingi için şekilden şekile girenleri izlerken Tiktok çekeceğim diye sokakta önümüze çıkanları da. Video konusu denetlemeye niyetli değilim çünkü ben de video çekiyorum ve eminim beğenmeyen, çocukça bulan pek çok kişi beni takip ediyor. Peki neden? Sevmediğimizi neden merak ederiz? Cevap basit; insanız da ondan.

Yeni bir şovda görüşmek üzere.

kafamdafiller

Tek Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir